  • Mfr # BULK-RS-N70-421
  • Zoro # G7806922
Rubber Thickness
3/32"
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N70-421
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
3"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Shape
Strip
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Description
Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 3" Wide x 10ft. Long