  • Mfr # BULK-PS-PEEK-12
  • Zoro # G7862974
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PEEK
Plastic Thickness
3/8"
Plastic Width
12"
Plastic Length
48"
Plastic Color
Beige
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PS-PEEK-12
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Plastic Thickness
3/8"
Plastic Width
12"
Plastic Length
48"
Length Tolerance
(-1" - +1")
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Thickness
Length
48"
Width
12"
Details
Item
Plastic Sheet
Plastic Material
PEEK
Plastic Color
Beige
Tensile Strength
13,500 psi
Operating Temp. Range
-20 Degrees to 480 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0" - +0.027")
Material
Friction Rating
Slippery
Plastic Density
0.047 lbs / cu. In.
Backing Type
Plain
Plastic Clarity
Opaque
Tensile Strength Rating
Excellent
Friction Coefficient
0.25
Impact Strength
1.0 ft. - lbs./in.
Plastic Hardness
Rockwell M100
Description
PEEK Plastic Sheet - 3/8" Thick x 12" Wide x 48" Long