  • Mfr # BULK-PS-PVC-27
  • Zoro # G7856482
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Plastic Material
PVC Type 1
Plastic Thickness
3/8"
Plastic Width
36"
Plastic Length
36"
Plastic Color
Gray
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-PS-PVC-27
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Plastic Thickness
3/8"
Plastic Width
36"
Plastic Length
36"
Width
36"
Length Tolerance
(-1" - +1")
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Length
36"
Thickness
Details
Item
Plastic Sheet
Plastic Material
PVC Type 1
Plastic Color
Gray
Material
PVC
Operating Temp. Range
-20 Degrees to 140 Degrees F
Tensile Strength
7,200 psi
Impact Strength
1.0 ft. - lbs./in.
Thickness Tolerance
(-0" - +0.027")
Standards
UL 94 HB
Plastic Clarity
Opaque
Grade
Standard
Water Absorption
Friction Rating
Not Slippery
Water Absorption Rating
Good
Tensile Strength Rating
Good
Friction Coefficient
0.6
Plastic Density
0.051 lbs / cu. in.
Plastic Hardness
Rockwell R115
Backing Type
Plain
Impact Strength Rating
Poor
Shape
Sheet
Description
PVC Plastic Sheet - 3/8" Thick x 36" Wide x 36" Long