  • Mfr # BULK-RS-SBR75-57
  • Zoro # G7835683
Max Temp (F)
200 Degrees F
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
400 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-SBR75-57
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
5 ft.
Details
Max Temp (F)
200 Degrees F
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
400 psi
Elongation
2
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Color
Black
Material
SBR
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.38
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tear Strength
16 N/mm
Description
SBR Rubber Roll No Adhesive - 75A - 1/8" Thick x 36" Wide x 5 ft. Long