  • Mfr # BULK-RS-SBR75-30
  • Zoro # G7838553
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Max Temp (F)
200
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-30
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Max Temp (F)
200
Min. Temp. (F)
-45
Durometer
75A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
2.8
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Density
1.45 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.35
Description
SBR Rubber Sheet No Adhesive - 75A - 1/8" Thick x 36" Wide x 24" Long