  • Mfr # BULK-RS-S40CLRFDA-79
  • Zoro # G7812242
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40CLRFDA-79
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Thickness
1/16"
Length
6 ft.
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Color
Semi-Clear
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Density
1.25 g/cm3
Tear Strength
15 N/mm
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/16" Thick x 36" Wide x 6 ft. Long