  • Mfr # BULK-RS-S40CLRFDA-71
  • Zoro # G7806825
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40CLRFDA-71
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
5 ft.
Thickness
1/32"
Width
36"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Color
Semi-Clear
Density
1.25 g/cm3
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Compression Set
0.3
Tear Strength
15 N/mm
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 36" Wide x 5 ft. Long