  • Mfr # BULK-RS-S40CLRFDA-85
  • Zoro # G7810343
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40CLRFDA-85
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
7 ft.
Thickness
1/32"
Width
36"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Color
Semi-Clear
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.25 g/cm3
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 36" Wide x 7 ft. Long