  • Mfr # BULK-RS-S40CLRFDA-68
  • Zoro # G7810745
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40CLRFDA-68
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
48"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Color
Semi-Clear
Shape
Roll
Density
1.25 g/cm3
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Tear Strength
15 N/mm
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 36" Wide x 4 ft. Long