  • Mfr # BULK-RS-S60CLRFDA-65
  • Zoro # G7809214
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60CLRFDA-65
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
48"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Color
Semi-Clear
Material
Compression Set
0.3
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Roll
Tear Strength
15 N/mm
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 4 ft. Long