  • Mfr # BULK-RS-S40-430
  • Zoro # G7811210
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-430
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
4"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Compression Set
0.2
Shape
Strip
Density
1.25 g/cm3
Description
Silicone Rubber Strip No Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 4" Wide x 10ft. Long