  • Mfr # BULK-RS-S40-694
  • Zoro # G7837223
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-694
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
6"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Max Temp (F)
500
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Backing Type
High Temp Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Compression Set
0.2
Density
1.25 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-100 Degrees to 500 Degrees F
Shape
Strip
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Tear Strength
17 N/mm
Description
Silicone Rubber Strip with High Temp Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 6" Wide x 10ft. Long