  • Mfr # BULK-PS-UHMWB-25
  • Zoro # G900436432
/ea
Key Features
Plastic Material
UHMW Polyethylene
Plastic Thickness
1/4"
Length Tolerance
(-1" - +1")
Tensile Strength
4,400 psi
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-PS-UHMWB-25
Country of Origin
China
Dimensions
Plastic Thickness
1/4"
Plastic Width
12"
Plastic Length
24"
Length Tolerance
(-1" - +1")
Width Tolerance
(-0.25" - +0.25")
Details
Plastic Material
UHMW Polyethylene
Plastic Color
Black
Tensile Strength
4,400 psi
Thickness Tolerance
(-0.002" - +0")
Operating Temp. Range
-70 Degrees to 180 Degrees F
Standards
FDA, UL 94 HB
Friction Coefficient
0.15
Water Absorption
Friction Rating
Very Slippery
Impact Strength
16.0 ft. - lbs./in.
Shape
Sheet
Plastic Hardness
70D
Impact Strength Rating
Excellent
Plastic Density
0.034 lbs / cu. in.
Opaque
Backing Type
Plain
Water Absorption Rating
Excellent
Description
Black UHMW Polyethylene Plastic Sheet - 1/4" Thick x 12" Wide x 24" Long