  • Mfr # BULK-RS-HUS70-234
  • Zoro # G200438587
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS70-234
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 617
Elongation
4
Durometer
70A
Tensile Strength
2,500 psi
Shape
Roll
Compression Set
0.28
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Grade
Ultra Strength
Tear Strength
25 N/mm
Description
Ultra Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/32" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long