  • Mfr # BULK-RS-HUS60-337
  • Zoro # G7819102
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS60-337
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
48"
Thickness
1/4"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Compression Set
0.28
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Tear Strength
25 N/mm
Description
Ultra Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 4 ft. Long