  • Mfr # BULK-RS-S60WFDA-80
  • Zoro # G7809153
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S60WFDA-80
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
6 ft.
Width
36"
Thickness
1/8"
Details
Max Temp (F)
450 Degrees F
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 605, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Material
Silicone
Color
White
Density
1.25 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Tear Strength
15 N/mm
Description
White FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 6 ft. Long