  • Mfr # BULK-RS-S50WFDA-6
  • Zoro # G200438037
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50WFDA-6
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
30 ft.
Color
White
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
0.3
Durometer
50A
Elongation
4
Temperature Range
-80 Degrees to 450 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Grade
Food
Density
1.25 g/cm3
Shape
Roll
Tear Strength
15 N/mm
Description
White FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long