  • Mfr # BULK-RS-S40WFDA-62
  • Zoro # G7821105
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Max Temp (F)
450
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40WFDA-62
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
White
Max Temp (F)
450
Min. Temp. (F)
-80
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Density
1.25 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
White FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/8" Thick x 36" Wide x 24" Long