  • Mfr # BULK-RS-H70-202
  • Zoro # G7780569
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-H70-202
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Color
Black
Backing Type
Plain
Grade
Standard
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Compression Set
0.33
Durometer
70A
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Density
1.50 g/cm3
Standards
ASTM D2000 BF 707
Elongation
3.5
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long