  • Mfr # BULK-RS-H60-854
  • Zoro # G7780234
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
50 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60-854
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
50 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Compression Set
0.33
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Texture
Smooth
Elongation
3.5
Durometer
60A
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BF 607
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.010" - +0.010")
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Roll
Grade
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/32" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long