Zoro Select Buna-N Rubber Sheet No Adhesive, 60A, 1/16"T x 12"W x 12"L BULK-RS-H60-23
Buna-N Rubber Sheet No Adhesive, 60A, 1/16"T x 12"W x 12"L (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-H60-23
  • Zoro # G2418003
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-H60-23
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Length
1 ft
Rubber Width
12 in
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.0625 in
Nominal Size
12 in x 12 in
Details
Item
Buna-N Sheet
Durometer
60A
Color
Black
Rubber Material
Buna-N
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BF 607
Rubber Properties
Oil Resistant
Backing Type
Non-Adhesive
Rubber Color
Black
Grade
Standard
Finish
Smooth
Density
1.5 g/cc
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Tensile Strength Rating
Standard (800-1400 PSI)
Rubber Shape
Sheet
Temperature Range
-30 Degrees F to 250 Degrees F
Rubber Adhesive Type
Plain Backing
Description
Buna-N Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Excellent, Water Resistance Good