  • Mfr # BULK-RS-H40-785
  • Zoro # G7782343
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H40-785
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Density
1.50 g/cm3
Shape
Sheet
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Buna-N Rubber Sheet with Acrylic Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 18" Wide x 36" Long