  • Mfr # BULK-RS-H60-737
  • Zoro # G7781460
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H60-737
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
4"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Density
1.50 g/cm3
Shape
Strip
Compression Set
0.33
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
Buna-N Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 4" Wide x 10ft. Long