  • Mfr # BULK-RS-E60-33
  • Zoro # G7946441
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
30 ft.
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60-33
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
30 ft.
Details
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Density
1.50 g/cm3
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
0.33
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Grade
Standard
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Roll
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Elongation
3.5
Durometer
60A
Description
EPDM Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long