Usa Industrials FDA Silicone Sheet No Adhsv-60A-3/16" Thk x 24" W x 24" Long BULK-RS-S60MD-19
FDA Silicone Sheet No Adhsv-60A-3/16" Thk x 24" W x 24" Long (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-S60MD-19
  • Zoro # G000438251
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S60MD-19
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
24"
Rubber Length
24"
Details
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Blue
Max Temp (F)
400
Min. Temp. (F)
-50
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
Elongation
4.2
Standards
ASTM D2000 GE 608
Grade
Metal Detectable
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.16
Shape
Sheet
Tear Strength
15 N/mm
Description
Metal Detectable FDA Silicone Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 24" Wide x 24" Long