  • Mfr # BULK-RS-BHS50-629
  • Zoro # G7792049
Thickness
3/16"
Width
18"
Length
18"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-629
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
18"
Length
18"
Backing Type
Plain
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Durometer
50A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Sheet
Elongation
3.8
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/16" Thick x 18" Wide x 18" Long