  • Mfr # BULK-RS-BHS70-792
  • Zoro # G7789669
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
5 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS70-792
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
5 ft.
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Compression Set
0.3
Elongation
3.8
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Density
1.35 g/cm3
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
70A
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 36" Wide x 60" Long