  • Mfr # BULK-RS-NHS50-670
  • Zoro # G7756811
Rubber Thickness
1/8"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-670
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
36"
Rubber Length
20 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 510
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/8" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long