  • Mfr # BULK-RS-NHS40-456
  • Zoro # G7794943
Rubber Thickness
1"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-456
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 1" Thick x 6" Wide x 12" Long