  • Mfr # BULK-RS-NHS40-455
  • Zoro # G7793351
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS40-455
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 410
Grade
High Strength
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cm3
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Compression Set
0.3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 40A - 3/4" Thick x 6" Wide x 12" Long