  • Mfr # BULK-RS-NHS50-645
  • Zoro # G7796809
Rubber Thickness
3/4"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-645
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Max Temp (F)
250
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 510
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Shape
Sheet
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 50A - 3/4" Thick x 18" Wide x 18" Long