  • Mfr # BULK-RS-NHS40-857
  • Zoro # G7831474
/ea
See details
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-857
Dimensions
Thickness
1/8"
Length
50 ft.
Width
36"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
High Strength
Color
Black
Material
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long