  • Mfr # BULK-RS-NHS60-865
  • Zoro # G7821990
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-865
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
50 ft.
Thickness
1/16"
Width
36"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Color
Black
Material
Neoprene
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long