  • Mfr # BULK-RS-N50-698
  • Zoro # G7814141
/ea
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N50-698
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
40 ft.
Thickness
3/8"
Width
36"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 507
Density
1.50 g/cm3
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Compression Set
0.33
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 36" Wide x 40 ft. Long