Usa Industrials Neoprene Rubber Roll w Adhesive - 40A - 1/2" T x 36" W x 30 ft. L BULK-RS-N40-35
Neoprene Rubber Roll w Adhesive - 40A - 1/2" T x 36" W x 30 ft. L (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-N40-35
  • Zoro # G7828911
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N40-35
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/2"
Width
36"
Length
30 ft.
Backing Type
Acrylic Adhesive
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 BC 407
Grade
Standard
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.33
Density
1.50 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/2" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long