Zoro Select Neoprene Sheet, 60A, 24"x12"x1/16", Black BULK-RS-N60-225
Neoprene Sheet, 60A, 24"x12"x1/16", Black (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-N60-225
  • Zoro # G4790220
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60-225
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
24 in
Overall Width
12 in
Nominal Size
12 in x 24 in
Details
Item
Neoprene Sheet
Rubber Properties
Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 607
Neoprene
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Oil Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Tensile Strength
1,000 psi
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Shape
Sheet
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Rubber Shape
Sheet
Temperature Range
-30 Degrees F to 250 Degrees F
Rubber Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength Rating
Standard (800-1400 PSI)
Description
Neoprene Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 607, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Good, Water Resistance Good