  • Mfr # UHV452PX-5XL-30
  • Zoro # G4913596
/ea
Key Features
Color
Gree/Yellow
Material
Teflon
Fabric Weight
7 oz
Seam Style
Sealed
ANSI Class
E
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UHV452PX-5XL-30
Country of Origin
China
Dimensions
Size
5XL
Fits Waist Size
52 in to 54 in
Thickness
0.00254 mil
Minimum Waist Size
52 in
Maximum Waist Size
54 in
Details
Item
Hi-Visibility Rain Pants
Color
Gree/Yellow
Material
Teflon
Fabric Weight
7 oz
Inseam
30 in
Seam Style
Sealed
ANSI Class
E
Gender
Men's
Number of Pockets
0-3
Waist Closure
Elastic
Lining Material
Polyester
Closure Type
Elastic Waistband
Resists
Grease, Stains
Standards
ANSI/ISEA 107-2015
Includes
Reflective Striping, Snap Closure At Calf
High-Visibility
Yes
Includes Lining
Yes
Number of Outside Pockets
2
Fly Closure Type
Elastic, Snap
Style
Rain Pants
Ankle Type
Snap
Features
Chemical Resistant, Wind Resistant
Number of Inside Pockets
0
Description
Hi-Visibility Rain Pants, Material Teflon, Gender Men's, Size 5XL, Color Gree/Yellow, Inseam 30 in, Maximum Waist Size 54 in, High-Visibility Yes, ANSI Class E, Number of Outside Pockets 2, Includes Lining Yes, Lining Material Polyester, Ankle Type Snap, Fabric Weight 7 oz, Thickness 0.00254 mil, Style Rain Pants, Fly Closure Type Elastic, Snap, Standards ANSI/ISEA 107-2015, Features Chemical Resistant, Wind Resistant