  • Mfr # UHV452P-XXL-32
  • Zoro # G4913544
/ea
Key Features
Color
Yellow
Material
Teflon
Fabric Weight
7 oz
Seam Style
Sealed
ANSI Class
E
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
UHV452P-XXL-32
Country of Origin
China
Dimensions
Size
2XL
Thickness
0.00254 mil
Fits Waist Size
40 in to 42 in
Minimum Waist Size
44 in
Maximum Waist Size
46 in
Details
Item
Hi-Visibility Rain Pants
Color
Yellow
Material
Teflon
Fabric Weight
7 oz
Inseam
32 in
Seam Style
Sealed
ANSI Class
E
Gender
Men's
Number of Pockets
0-3
Waist Closure
Drawstring
Lining Material
Polyester
Resists
Grease, Stains
Closure Type
Elastic Waistband
Includes
Reflective Striping, Snap Closure At Calf
Standards
ANSI/ISEA 107-2015
High-Visibility
Yes
Features
Enhanced Visibility
Includes Lining
Yes
Fly Closure Type
Elastic, Snap
Ankle Type
Snap
Number of Outside Pockets
2
Style
Rain Pants
Number of Inside Pockets
0
Description
Hi-Visibility Rain Pants, Material Teflon, Gender Men's, Size 2XL, Color Yellow, Inseam 32 in, Maximum Waist Size 46 in, High-Visibility Yes, ANSI Class E, Number of Outside Pockets 2, Includes Lining Yes, Lining Material Polyester, Ankle Type Snap, Fabric Weight 7 oz, Thickness 0.00254 mil, Style Rain Pants, Fly Closure Type Elastic, Snap, Waist Closure Drawstring, Standards ANSI/ISEA 107-2015, Features Enhanced Visibility