  • Mfr # SETE6003PD-WS-36
  • Zoro # G801216997
/ea
See details
Key Features
Door Type
Double Barn
Color
Concrete
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
SETE6003PD-WS-36
Size
36" x 96"
Details
Door Type
Double Barn
Color
Concrete
Description
An elegant collection of heavy doors, in which volumetric details create an expressive look for modern neoclassical interiors Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white coating.Door core - MDF (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Thickness of the glass - 1/6", 3 lites of Opaque Glass. Doors have NO holes for the hardware. What included: - door slab; - casings (2.95” wide); - pocket frames; - track; - hangers; - door guide; - bumper; -pulls; - mounting screws; Pocket Doors Frame What included: (1ea) frame header with preinstalled heavy-duty aluminum track; (2ea) steel wrapped upright pairs; (2ea) self-adjusting floor anchors; (2ea) 3-wheel door hangers, (1ea) door guide; (1ea) door stop; wrench, screws and instructions. Easily assembled and structurally strong pocket door frame; Designed for fast installation in standard 2 x 4 timber or steel frame walls typically sheeted with drywall;