  • Mfr # SETE6003DBD-WS-72
  • Zoro # G501214781
/ea
Key Features
Door Type
Double Pocket
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SETE6003DBD-WS-72
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
72" x 96"
Details
Door Type
Double Pocket
Color
White
Item
Interior Door
Description
An elegant collection of heavy doors, in which volumetric details create an expressive look for modern neoclassical interiors Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white coating.Door core - MDF (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Thickness of the glass - 1/6", 3 lites of Opaque Glass. Doors have NO holes for the hardware. What included: - 2 doors slabs; - casings (2.95” wide); - 2 tracks; - 4 door hangers with wheels; - 2 floor guide; - 2 door stops; - 2 round pulls; - all mounting screws;