  • Mfr # MELA7222ID-WS-36
  • Zoro # G501220225
/ea
Key Features
Door Type
French
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
MELA7222ID-WS-36
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
36" x 80"
Details
Door Type
French
Item
Interior Door
Color
White
Description
Collection of classic doors with a discreet design. Clean lines, simple and unabashed design and smooth surface, almost velvety. Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white coating.Door core - MDF (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Thickness of the glass - 1/6", 3 lites of Opaque Glass. Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. You can put a handle on right or left side. Frame is not pre-attached to the door.. Rough opening can be calculated: “door width” + 2”; “door height” + 1 1/2”. What included: - door slab; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5”); - passage lever/knob; - non-mortise hinges;