  • Mfr # MELA7012ID-WS-42
  • Zoro # G401215253
/ea
See details
Key Features
Door Type
French
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MELA7012ID-WS-42
Size
42" x 80"
Details
Door Type
French
Description
Collection of classic painted doors with a discreet design. Clean lines, simple and unabashed design. Multi-layer finishing with enamels followed by matt varnishes makes the surface smooth, almost velvety. Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white paint.Door core - MDF (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Thickness of the glass - 1/6", 3 lites of Opaque Glass. Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. You can put a handle on right or left side. Frame is not pre-attached to the door.. Rough opening can be calculated: “door width” + 2”; “door height” + 1 1/2”. What included: - door slab; - trims (2.95” wide); - frames (for wall thickness from 4” to 5”); - passage lever/knob; - non-mortise hinges;