  • Mfr # MANUX8355DEXD-BLK-W72+12xH80+12-LH-I
  • Zoro # G623256096
/ea
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MANUX8355DEXD-BLK-W72+12xH80+12-LH-I
Country of Origin
Italy
Description
Front Exterior Prehung Metal-Plastic Double Doors Clear Glass / MANUX 8355 Matte Black / Office Commercial and Residential Doors Entrance Patio Garage 84" x 92" Left-Hand Inswing. Your front door is your best defender Key Features: PREHUNG: Double Doors come pre-assembled with a frame. Fully finished, Ready to install. Sidelites assembly is required, Recommended opening: 86 1/2" x 94 1/2" Details: Your front door is your best defender. It protects you, your family, and your most valuable personal belongings from theft and damage.Furthermore, VDom Doors insulate your home from extreme weather conditions, as well as unwanted animals, insects, and dust from entering. Due to its versatility, metal-plastic entrance doors are perfect for both private houses and shops, offices and administrative buildings.Our doors have several superior features:- Metal-plastic doors - lighter than iron and steel doors, but no less strong and reliable! Scratch and impact resistance, easy of care and environmentally friendly - In principle, we use only all-welded reinforcement, 1/10" thick (!) for the entrance doors. Such reinforcement is a necessary condition for real burglary resistance.- We use an aluminum threshold with a special thermal insert that cuts off the cold from the room. We also complete with an amplifier to securely fix the bottom of the door and cut off the cold.- HPL sandwich panel, consists of foamed extruded Styrofoam, with rigid PVC overlays high pressure on both sides. - Energy savings double-glazed safety windows.- Quality insulation serves to reduce unwanted external noise, as well as protect against extreme heat, and severe cold.Introducing the Manux collection of modern metal-plastic doors in a stunning white silk color. These doors are expertly crafted from durable metal-plastic material and feature European roller hinges and an aluminum threshold, ensuring both longevity and security for your home. Model - 8355 Manux Color - Black Glass - Safety Tempered Clear glass; Insulated glass with internal dividers, forming an 12-lite layout integrated within the metal door structure. Door thickness - 2 3/4" Frame thickness - 2 3/4" Exterior design - Coating of the door - Matte Black finish, 12 lites glass. Interior design - Coating of the door - Matte Black finish, 12 lites glass. Hardware included: - Aluminum frame 2 3/4" thick - dimensions of the door 72" x 80" with the frame is 74" x 82". - Aluminum threshold. - Plate-type, primary lock for armoured