  • Mfr # MELA7001ID-CRF-24
  • Zoro # G123292761
/ea
See details
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
MELA7001ID-CRF-24
Description
Interior Solid French Door 24" x 80" inches / Mela 7001 Painted Creamy / Single Regular Panel Frame Handle / Bathroom Bedroom Modern Doors. Collection of classic painted doors with a discreet design Key Features: SET INCLUDES- white door slab, trims 2.95 in wide, frames (for wall up to 5 1/2), non-mortise hinges, passage Satin Nickel square door handle/knob.,CUSTOM SIZE - Door can be trimmed on 3/4" on top and bottom, on 3/4" on left and right side as well. Many styles of lever/knob can be provided per request Details: Collection of classic painted doors with a discreet design. Clean lines, simple and unabashed design. Multi-layer finishing with enamels followed by matt varnishes makes the surface smooth, almost velvety. Premium decorative films are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium films are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and guarantees outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white paint.Door core - solid wood (engineered wood).Thickness of the door - 1 1/2". Door is not pre-cut for the hardware. Assembly of frames and trims required. Door works with all swing directions. You can put a handle on right or left side. Frame is not pre-attached to the door..Rough opening can be calculated: door width" + 2"; door height" + 1 1/2". What included: - door slab;- trims (2.95" wide);- frames (for wall thickness from 4" to 5");- passage lever/knob;- non-mortise hinges; Introducing the "Classic Single Interior Door" from the Mela Collection, crafted with a blend of high-quality wood and solid wood to create a stunning piece that is sure to elevate the style of any home or office. These doors come in a sleek white finish that adds a timeless touch to any interior design. With the Mela Collection, you're getting doors that are not only durable but also built to last. The craftsmanship on these doors is top-notch, ensuring that they can withstand the test of time. The solid wood also makes them lightweight, which makes them easy to install and use. These doors are a perfect fit for any space that requires a practical and stylish solution. The Classic Single Interior Door comes in various hinge options, including butt hinge, ball bearing hinge, and spring hinge. This door is perfect for a