Mfr # SETE6933DB-OAK-48
Zoro # G309170951
/ea
Key Features
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Light Grey Oak
Door Width
1.6
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
SETE6933DB-OAK-48
Country of Origin
Italy
Dimensions
Size
48" x 80" ( 2* 24x80)
Door Width
1.6
Details
Hardware Finish
Prefinished
Door Material
MDF
Door Color
Light Grey Oak
Description
An elegant collection of heavy doors, in which volumetric details create an expressive look for modern neoclassical interiors Premium decorative firms are made on the basis of polypropylene. A special feature of this fims is outstanding imitation effect of a painted surface. Free from solvents and formaldehyde the Premium firms are also extremely environmentally friendly and contribute to a healthier living climate. High quality material surface makes it easy to clean and has outstanding resistance against mechanical stress and chemicals.. Finish - white coating.Door core - MDF engineered wood.Thickness of the door - 1 1/2in. Thickness of the glass - 1/4in, 3 lites of Frosted Glass. Doors have NO holes for the hardware. What included: - 2 doors slabs; - steel rails 13FT total; - 4 hangers with wheels require extra 6in of the height; - 4 door stops; - 2 floor guide groove for guide has to be made; - all mounting screws; Transform your home with the Modern Double Barn Doors from the SETE collection in Light Grey Oak. These doors are crafted with high-quality wood and MDF, featuring a stylish Light Grey Oak finish that will add a touch of sophistication to your living space.The Modern Double Barn Doors are designed with 3 frosted glass panels that provide privacy while also allowing natural light to filter through. The glass panels enhance the overall aesthetic of the doors, adding to their modern and stylish design. The doors come with a black barn rail that adds a rustic charm, creating a visually appealing contrast with the Light Grey Oak finish.The SETE collection is renowned for its excellent craftsmanship and the Modern Double Barn Doors are no exception. They provide a functional solution for separating spaces while adding a contemporary touch to your interior design.If you're searching for a modern and functional door design, the Modern Double Barn Doors from the SETE collection in Light Grey Oak with a black barn rail are the perfect choice. Order now and elevate the look of your home with these stunning doors.