  • Zoro # G0320577
/ea
Key Features
Material
Steel
Tolerance
0.00020 in
Application
Measures hole sizes within +.0000/-.0002 in
Includes
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Overall Length
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G0320577
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Width (In.)
0.320
Gage Diameter Range
0.2811" to 0.4060"
Diameter
0.3200 in
Length (In.)
2"
Nominal Size
0.320"
Gauge Diameter Range
0.2811 in to 0.4060 in
Diameter Range
0.0610 in to 0.5005 in
Diameter Sub-Range
0.3105 in to 0.3200 in
Dimension Type
Inch
Diameter Increment
0.0005 in
Details
Item
Class ZZ No-Go Pin Gauge
Material
Steel
Tolerance
Application
Includes
Type
NoGo (Minus)
Class
ZZ
Finish
Black Oxide
Grade
Class ZZ
Shape
Cylindrical
Meets/Exceeds
ISO 17025:2005 by A2LA
Measuring Range (In.)
Accuracy (In.)
Tolerance Class
ZZ
Included Certification
Long Form Calibration Certificate
No
Standards
ISO 17025
Hardness
RC 60/65
Surface Finish
10 Microinch or Better
Gauge Type
No-Go (Minus)
Description
Class ZZ No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Black Oxide, Diameter 0.3200 in, Diameter Increment 0.0005 in, Diameter Range 0.0610 in to 0.5005 in, Diameter Sub-Range 0.3105 in to 0.3200 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 10 Microinch or Better, Tolerance 0.00020 in, Tolerance Class ZZ, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025