  • Zoro # G2588455
/ea
Key Features
Material
Steel
Tolerance
0.00020 in
Application
Measures hole sizes within +.0000/-.0002 in
Includes
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Overall Length
2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2588455
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
2 in
Nominal Size
0.258"
Length (In.)
2
Diameter
0.2580 in
Gage Diameter Range
0.1801" to 0.2810"
Width (In.)
0.2580
Height (In.)
2
Gauge Diameter Range
0.1801 in to 0.2810 in
Dimension Type
Inch
Diameter Range
0.0610 in to 0.5005 in
Diameter Sub-Range
0.2505 in to 0.2600 in
Diameter Increment
0.0005 in
Details
Item
Class ZZ No-Go Pin Gauge
Material
Steel
Tolerance
Application
Includes
Type
NoGo (Minus)
Finish
Uncoated Steel
Measuring Range (In.)
Holes
Meets/Exceeds
ISO 17025:2005 by A2LA
Accuracy (In.)
Class
ZZ
Grade
Class ZZ
Shape
Cylindrical
Long Form Calibration Certificate
No
Tolerance Class
ZZ
Hardness
RC 60/65
Gauge Type
No-Go (Minus)
Included Certification
Standards
ISO 17025
Surface Finish
10 Microinch or Better
Description
Class ZZ No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.2580 in, Diameter Increment 0.0005 in, Diameter Range 0.0610 in to 0.5005 in, Diameter Sub-Range 0.2505 in to 0.2600 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 10 Microinch or Better, Tolerance 0.00020 in, Tolerance Class ZZ, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025