  • Zoro # G2761302
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Diameter
2-1/2"
Class
2A
Material
Tool steel
Finish
Unfinished
Thread Type
NPSM
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G2761302
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
2-1/2"
Thread Size
2-1/2"-8
Gage Diameter Range
2.4999" to 2.5000"
Handle Length
None
Gauge Diameter Range
2.4999" to 2.5000"
Dimension Type
Inch
Pitch Diameter - Go Member
2.76 in
Details
Item
Pipe Thread Ring
Type
Go (Plus)
Class
2A
Material
Tool steel
Finish
Unfinished
Thread Type
NPSM
Tolerance
0.00001"
Meets/Exceeds
ANSI/ASME B1.20.1; ISO 17025
Includes
Certificate of Accuracy with NIST Traceable
Application
Inspecting Tapered/Straight Pipe Threads And External Fittings
Gauge Type
Go (Plus)
Hardness
RC 60-62
Gauge Finish
Uncoated
Thread Class
2A
Standards
ASME B1.20.1
Handle Design
Member Only
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Gauge Material
Thread Direction
Right Hand
Tolerance Class
X
Long Form Calibration Certificate
No
Description
Pipe Threaded Setting Plug Gauge, Dimension Type Inch, Gauge Type Go (Plus), Handle Design Member Only, Included Handle Not Applicable, Thread Class 2A, Thread Size 2-1/2 In.-8, Thread Type NPSM, Tolerance Class X, Gauge Finish Uncoated, Gauge Material Tool Steel, Handle Length None, Hardness RC 60-62, Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Long Form Calibration Certificate No, Pitch Diameter - Go Member 2.76 in, Standards ASME B1.20.1, Thread Direction Right Hand