  • Zoro # G6007900
/ea
Key Features
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
4 Microinch Finish or Better, Chrome Plated
Overall Length
2"
Tolerance
0.00004"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G6007900
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Diameter
0.7887"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.7601" to 1.0000"
Gauge Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Dimension Type
Inch
Diameter Increment
0.0001 in
Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Diameter Sub-Range
0.7851 in to 0.7900 in
Details
Item
Standard Plug Gage
Type
NoGo (Minus)
Class
X
Material
Tool Steel - Rc 60/65
Finish
Tolerance
Application
Includes
Certificate of Accuracy
Meets/Exceeds
ISO 17025
Included Certification
Certificate of Accuracy with NIST Traceability
Hardness
RC 60/65
Surface Finish
4 Microinch or Better
Standards
ISO 17025
Long Form Calibration Certificate
No
Tolerance Class
Gauge Type
No-Go (Minus)
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.7887 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.7601 in to 1.0000 in, Diameter Sub-Range 0.7851 in to 0.7900 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00004 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025