  • Zoro # G5993587
Overall Length
2"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Zoro #
G5993587
Diameter
0.9319"
Overall Length
2"
Gage Diameter Range
0.7601" to 1.0000"
Gauge Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Diameter Sub-Range
0.9301 in to 0.9350 in
Diameter Range
0.7601 in to 1.0000 in
Diameter Increment
0.0001 in
Description
Class X No-Go Pin Gauge, Material Steel, Finish Uncoated Steel, Diameter 0.9319 in, Diameter Increment 0.0001 in, Diameter Range 0.7601 in to 1.0000 in, Diameter Sub-Range 0.9301 in to 0.9350 in, Dimension Type Inch, Gauge Type No-Go (Minus), Included Certification Certificate of Accuracy with NIST Traceability, Surface Finish 4 Microinch or Better, Tolerance 0.00006 in, Tolerance Class X, Hardness RC 60/65, Long Form Calibration Certificate No, Overall Length 2 in, Standards ISO 17025